Jag är ingen Leila, men efter att ha sökt länge och väl efter ett bra recept på veganska chocolate chip cookies, konverterat det från amerikanska till metriska enheter och kommit fram till att kakorna blev väldigt goda kände jag att det var värt att dela med mig av mina insikter till offentligheten.
Chicklit Karatechop Cookies (ca 32 stycken)
Tjonga i följande i en bunke. Blanda ihop ingredienserna till en jämn smet, elvisp funkar bra!
- 250 g margarin
- 2,2 dl packat brunt farinsocker
- 1,1 dl strösocker
- 3 teskedar vaniljsocker
- 6 matskedar äppelmos
Därefter behöver du följande torrvaror:
- ca 5-6 dl mjöl
- 2 tsk bakpulver
- 1 tsk bikarbonat
- 1 krm salt
Tillsätt torrvarorna till smeten, ta i mjölet pö om pö och överdosera inte.
Smaksättning
För smaksättningen är man lite utlämnad till vilken sorts vegansk choklad som finns att tillgå. City Gross har ett bra utbud (jag är inte sponsrad) och nedan ges några alternativ listade från bäst till minst bäst:
- iChoc Almond Orange
- Vit Choklad
- Mörk choklad och torkade tranbär
Hacka chokladen till lagom stora bitar (ca 4x4x4 mm) och vänd ner i smeten. Forma smeten till lagom stora bollar och lägg på en plåt:

Grädda kakorna i 180°C mitt i ugnen i 10/12/14 minuter för rare/medium/well done. Jag rekommenderar medium well-gräddning på runt 13 minuter, men den exakta tiden beror på ugn och personlig preferens.

Receptet är baserat på ett recept funnet på /r/veganrecipies.